پرینت سه بعدی تبریز

ماکت زیره کفش - اینوفب

ماکت زیره کفش ؛ راهنمای جامع 1402

اختصاصی مرکز پرینت سه بعدی تبریز:‌ متخصصان صنعت تولید کفش سال‌هاست که از مزایای پرینت سه بعدی بهره‌مند می‌شوند. بزرگ‌ترین برندهای مد و فشن در جهان همچون آدیداس، نایک و نیوبالانس همگی کفش‌های پرینت شده خود را عرضه کرده‌اند. اما بسیاری از تولیدکنندگان کفش با ادامه روش ساخت سنتی کفش هنوز پیوندی پایدار با این فناوری ایجاد نکرده‌اند. جالب است بدانید که با استفاده از تکنولوژی جدید پرینت می‌توان مدت زمان فرایند ساخت و هزینه تولید کفش را به مراتب کاهش داد و از مزایای بی‌نظیر پرینت سه بعدی در زمینه ساخت ماکت زیره کفش بهره‌مند شد. در ادامه این مقاله به مزایای بی‌نظیری که تکنولوژی پرینت سه بعدی برای تولید‌کنندگان کفش به ارمغان آورده، می‌پردازیم. سپس با مطالعه ساختار ماکت زیره کفش، طراحی دیجیتالی  و روش پرینت سه بعدی آن، هزینه نهایی سفارش پرینت سه بعدی ماکت زیره کفش را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

ماکت زیره کفش - اینوفب

صنعت تولید کفش؛ از گذشته تا امروز

در طول سالیان گذشته صنعت تولید کفش روندهای بسیاری متعددی را پشت سر گذاشته است. در گذشته‌ای نه چندان دور، صفر تا صد تولید کفش فقط به روش‌ دستی و با زحمت نیروی انسانی پیش می‌رفت. اما روز به روز این روند تغییر یافت و در نهایت دستگاه‌های دوخت به خط تولید انبوه کفش راه پیدا کردند. اما این همه ماجرا نیست. رفته رفته، با پیشرفت تکنولوژی و ظهور ابزارهای تکنولوژیک جدید، صنعت تولید کفش متحول شد. یکی از این ابزارهای تکنولوژیک تحول‌آفرین، پرینت سه بعدی است. البته به جرئت می‌توان گفت هنوز متخصصان صنعت کفش از مزایای پرینت سه بعدی به طور کامل بهره‌مند نشده‌اند.

“نیکولین ون انتر”، مشاور برجسته صنعت کفش و کارشناس پرینت سه بعدی، معتقد است که در مورد فناوری پرینت سه بعدی، کمبود دانش عمومی در صنعت کفش وجود دارد. در واقع به همین دلیل است که تا همین اواخر، تولیدکنندگان کمی به سمت پرینت سه بعدی کفش و ماکت زیره کفش تمایل داشتند. اما این وضعیت در حال تغییر است. با تمرکز بیشتر بر ساده‌سازی فرآیند تأمین زنجیره‌ متریال و تقویت پایداری صنعت کفش، زمینه مناسبی برای توسعه صنعت کفش توسط پرینت سه بعدی ایجاد شده است.

سناریوی تاریخی و گذشته تولید کفش

پیش از این فرآیند تولید کفش به صورت کاملاً دستی توسط کفاشان صورت می‌گرفت. به دلیل ماهیت کفش‌، فرآیند تولید آن به روش سنتی، هم پیچیده و هم زمان‌بر بود. تولید کفش با دستگاه برای اولین بار در طول دهه 1959 میلادی، با معرفی یک دستگاه دوخت کفش توسط Lyman Blake و دستگاه ماندگار توسط ‌Matzeliger، راه جدیدی را در پیش گرفت. چنین پیشرفت‌هایی منجر به یک رویکرد کاملاً جدید در تولید کفش شد و به سازندگان اجازه داد تا دست به تولید انبوه کفش بزنند و از مزایای تکنولوژی لذت ببرند.

فرآیند اصلی و سنتی تولید کفش

برای درک فرآیند اصلی تولید کفش، ابتدا باید در مورد فرآیند ساخت زیره کفش بدانیم. در روش سنتی، زیره کفش از مواد لاستیکی ساخته می‌شود. این متریال، ترکیبی از اجزای مختلف لاستیکی است. بر اساس الزامات عملکردی زیره لاستیکی، لاستیک‌های مصنوعی و طبیعی به طور مناسب با عوامل پختی همچون پراکسید و گوگرد ترکیب می‌شوند. با این حال صنعت کفش مدیون زحمات “چارلز گودیر” است. چرا که پس از سال‌ها آزمایش، گودیر در سال 1844 میلادی موفق شد تا فرآیندهای گرم کردن لاستیک طبیعی را اختراع کند و گوگرد را برای تولید لاستیک کفش ترکیب کند. او نام این فرآیند را «ولکانیزاسیون» گذاشت. در حال حاضر از همین فرآیند برای تولید لاستیک کفش استفاده می‌شود.

اکثر برندهای معروف مانند آدیداس، نایک و جردن هم از این فرآیند استفاده می‌کنند. برای این کار می‌توان از لاستیک صمغ، لاستیک کریستال و لاستیک سیاه استفاده کرد. لاستیک کریستال 100 درصد مصنوعی است. لاستیک سیاه هم دارای مقدار کافی کربن و لاستیک صمغ است که ترکیبی از عناصر لاستیکی مصنوعی و طبیعی است. پس از تهیه مواد لاستیکی مناسب، نوبت به آماده‌سازی قالب یا ماکت زیره کفش می‌‌رسد. رنگ لوگو با دست در داخل قاب یا ماکت زیره کفش درج می‌شود. پس از اتمام این فرآیند، رنگ پس زمینه لوگو اضافه می‌شود. سپس مواد لاستیکی خام به قسمت اولیه قالب دیواری اضافه می‌شود. هنگامی که حرارت اعمال می‌شود، لاستیک شروع به انبساط می‌کند. پس از آن صفحه توری ماکت به درستی بسته می‌شود.

اکنون ساختار کفش، درون پرس گرم شده قرار می‌گیرد و حدود 3 تا 5 دقیقه گرم می‌شود. پس از آن کفاش صفحه وسط را برداشته و “فلاش” را تمیز می‌کند. در حال حاضر، رنگ و لاستیک جلوی پا اعمال می‌شود. دوباره صفحه قالب بسته شده و تحت فشار گرم قرار می‌گیرد. این فرآیند کاملاً کناره‌ها و پایین کفش را ترکیب می‌کند. پس از اتمام فرآیند پیشین، رویه‌ها و زیره‌ها به خط مونتاژ فرستاده می‌شوند. کفاشان در روش سنتی انواع مختلفی از چسب و پرایمر را برای چسباندن هر قسمت اعمال می‌کنند. ممکن است توجه داشته باشید که زیره به یک پرایمر متفاوت نیاز دارد که بتواند چسبندگی قوی و کافی را تأمین کند. پس از خشک شدن پرایمر، قطعات آماده مونتاژ هستند.

کفاشان اندازه مناسب زیره و رویه را انتخاب کرده و آن‌ها را به صورت دستی به هم فشار می‌دهند. آن‌ها با دقت ساختار کفش را تراز می‌کنند و مطمئن می‌شوند که رویه و زیره درست در مرکز قرار دارند. پس از آن، کفش را برمی‌گردانند و پاشنه آن را به موقعیت مناسب می‌چسبانند. پرایمر، چسبنده است، بنابراین ممکن است ساختار کفش تغییر مکان دهد. به همین جهت یک ابزار فلزی برای اطمینان از اینکه زیره وسط کاملاً از خط چسب پیروی می‌کند، استفاده می‌شود. پس از آن، کفش‌ها از طریق یک تونل خنک‌کننده فرستاده می‌شوند. برای اطمینان از اتصال کامل بین رویه و زیره، سه نوع عمل پرس روی کفش اعمال می‌شود؛ 1- پرس جانبی، 2- پرس پنجه و پاشنه و 3-  پرس رو به پایین.

 این فرآیند، نحوه ساخت کفش به صورت دستی است. همانطور که متوجه شدید، کل فرآیند به صورت دستی انجام می‌شود و زمان زیادی را می‌گیرد. در واقع ممکن است فرآیند تولید برخی از کفش‌ها حتی یک ماه طول بکشد و دیرتر روانه بازار شود. با این حال، معرفی پرینترهای سه بعدی در صنعت کفش،  فرآیند تولید ماکت زیره کفش، رویه و در نهایت کل ساختار کفش را سریع‌تر کرده است. در ادامه نگاهی به تاثیر این تکنولوژی بر صنعت کفش می‌اندازیم.

ماکت زیره کفش - اینوفب

سناریوی امروز تولید کفش توسط تکنولوژی‌های جدید

در حال حاضر، تکنولوژی پرینت سه بعدی راهی کاملاً ثابت و مقرون به صرفه برای نمونه‌سازی سریع است. این تکنولوژی در ابتدا برای استفاده در مرحله توسعه محصول در صنعت به کار گرفته شد. اما با نگاهی اجمالی به تمامی قابلیت‌های فنی آن، می‌توان گفت که پرینت سه بعدی می‌تواند نقش بسیار پررنگ‌تری در فرآیند تولید کفش داشته باشد. تولید ماکت زیره کفش توسط تکنولوژی پرینت، یکی از بهترین روش‌های تکنولوژیک برای تولید کفش است و می‌تواند فرآیند تولید را ساده‌تر و سریع‌تر کند.

تولید انبوه کفش‌های پرینت سه ‌بعدی توسط برندهای مطرح جهانی

در حالی که برای دیدن یک جفت کفش که صفر تا صد توسط پرینت سه بعدی تولید شده باشد، هنوز به زمان نیاز داریم؛ برخی از برندها اکنون برای تولید انبوه از طریق پرینت سه بعدی فعالیت می‌کنند. از طریق مشارکت با برندهای مطرح‌ پرینت سه بعدی مانند Formlabs و‌Carbon، شرکت‌های نایک، نیو‌بالانس و آدیداس، موفقیت بیشتری در این صنعت کسب کرده‌اند. آن‌ها از پرینترهای سه بعدی برای توسعه کفش‌هایی با طراحی منحصر‌به‌فرد و سفارشی استفاده می‌کنند. به لطف تکامل تکنولوژی، پرینت سه بعدی کفش‌های باکیفیت دیگر محدود به  ورزشکاران یا کسانی که مایل به پرداخت پول بیشتری هستند، نیست. در ادامه، چگونگی تأثیر پرینت سه بعدی بر صنعت جهانی کفش را مورد بحث قرار خواهیم داد.

مزایای پرینت سه بعدی در صنعت تولید کفش

با گذشت زمان، پرینت سه بعدی به آرامی در صنایع مختلف گنجانده شده است و صنعت مد جهانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. پرینت سه بعدی، فرصت‌های خلاقانه و راه حل‌های نوینی را فراهم کرده است. شما می‌توانید جادوی پرینت سه بعدی را در تمام زمینه‌های مد و فشن مثل طراحی سفارشی لباس و جواهرسازی هم مشاهده کنید. این روزها، صنعت دیگری که به طور گسترده از این فناوری استفاده می‌کند، صنعت جهانی کفش است.

پرینت سه بعدی در بخش تولید کفش در چند سال گذشته رونق گرفته است. تولید کفش‌ یکی از دقیق‌ترین، چالش برانگیزترین و زمان‌برترین فرآیندهای تولیدی محسوب می‌شود. با این حال، با استفاده از یک پرینتر سه بعدی می‌توانید این فرآیند را ساده‌تر کنید. رد پای پرینت سه بعدی را می‌توان در بسیاری از فرآیندهای تولید کفش یافت؛ از نمونه‌سازی اولیه و ساخت جزئیات کفش گرفته تا تولید کفش سفارشی و ماکت زیره کفش.

با ساخت اجزای سفارشی کفش‌، امکان درنظر گرفتن شکل‌ پا، وزن بدن و طول گام‌های هر شخص ممکن می‌شود. این قابلیت برای مشتریان نهایی نیز مزیت خاصی محسوب می‌شود. با این حال، ساخت اجزای کفش به صورت سفارشی توسط پرینت سه بعدی، فقط مزیتی مختص مشتریان نیست؛ بلکه از دیدگاه سازندگان نیز ساخت اجزای سفارشی همچون رویه، زیره و ماکت زیره کفش، یک فرصت فوق‌العاده ارزشمند برای سودآوری در صنعت کفش‌سازی است.

ماکت زیره کفش - اینوفب

سفارشی‌سازی کفش

مهم‌ترین سهم فناوری پرینت سه بعدی در صنعت جهانی کفش، سفارشی‌سازی انبوه است. محصولات سفارشی به صورت انحصاری و مطابق با ارگونومی انسان‌ها طراحی می‌شوند. تصور کنید چقدر شگفت انگیز خواهد بود اگر هر فرد یک جفت کفش شیک و منحصر‌به‌فرد از یک برند معتبر داشته باشد که بر اساس نیاز خودش طراحی شده است. اگر از طرفداران سبک کفش‌های اسپرت باشید، احتمالاً می‌دانید که چنین کفش‌هایی نیازمند الزامات اضافی همچون دوام، ثبات و کنترل هستند. این عوامل را می‌توان به سادگی با انتخاب درست متریال و طراحی پیچیده به دست آورد. این‌ها ویژگی‌هایی هستند که پرینت سه بعدی به راحتی برای شما به ارمغان می‌آورد. از سوی دیگر، استفاده از یک اسکنر سه بعدی، ساخت کفش‌های سفارشی و راحت را برای ورزشکاران نسبتاً آسان می‌کند. به همین دلیل است که شرکت‌های معروف، اکنون هزینه و زمان خود را برای تولید کفش‌های ورزشی با پرینت سه بعدی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

تولید زیره کفش شخصی‌سازی‌شده

امروزه سفارش و شخصی‌سازی کفش، یک ترند محبوب بین مصرف‌کنندگان و یک ارزش افزوده برای برند کفش‌سازی محسوب می‌شود. زیره‌های سفارشی کفش، علاوه بر ارائه راحتی بیشتر به افراد، امکانات کاملاً جدیدی را برای سفارشی‌سازی مد و فشن باز می‌کنند. روش تولید افزودنی یا پرینت سه بعدی، راه حل جدید، سریع و هوشمندانه سفارشی‌سازی است. به لطف یک فرآیند کاملاً دیجیتالی، می‌توان طرح‌های مد روز کفش را توسط اسکن کف پا کنار هم قرار داد. سپس با به کارگیری مواد پلیمری و پرینت سه بعدی صنعتی به زیره‌های کفش سفارشی تبدیل کرد.

ساخت پروتوتایپ و تولید زیره کفش به صورت انبوه

مزایای پرینت سه بعدی برای سازندگان کفش آشکار است. آن‌ها می‌توانند به‌طور قابل‌اطمینانی زیره‌های سفارشی را به مشتریان خود تحویل دهند و به سرعت به ترندهای جدید مد و فشن واکنش نشان دهند. در عین حال، پرینت سه بعدی برای تولید سری و ساخت پروتوتایپ یا نمونه‌های اولیه نیز بسیار مناسب است. انعطاف‌پذیری بالا، استحکام مناسب و ساختار مواد باکیفیت، پرینت سه بعدی کفش و زیره را گزینه بسیار مناسبی برای تولیدکنندگان کفش می‌کند؛ گزینه‌ای که کاملاً با آناتومی پوشنده سازگار می‌شود و فرآیند تولید نسبتاً مقرون به صرفه‌ای هم دارد. زیره کفش پرینتی، سبک، علاقه و نیاز شخصی را با ترندهای دنیای فشن ترکیب می‌کند. فرآیند تولیدی در این روش، حداکثر انعطاف‌پذیری را تضمین می‌کند و در عین حال مقرون به صرفه‌تر است.

ساخت ماکت زیره کفش با پرینت سه بعدی

اما مزایای پرینت سه بعدی در صنعت کفش فقط به همین جا ختم نمی‌شود. پرینت سه بعدی با قابلیت ساخت ماکت زیره کفش می‌تواند فرآیند تولید کفش را متحول کند. با روی آوردن به این روش جدید، فرآیند ساخت و قالب‌گیری زیره کفش با سرعت و دقت بیشتری نسبت به روش سنتی انجام می‌شود. علاوه بر این ساخت ماکت زیره کفش با ویژگی‌های متمایزی همچون الگو، هندسه و یا اندازه متفاوت، ممکن می‌شود. یک روش طراحی برای بهبود میزان راحتی کفش با شاخص وزن بدن و الزامات فعالیتی فرد، تولید ساختار مشبک میانی و ماکت زیره کفش توسط پرینت سه بعدی است. با این روش می‌توان کفشی سفارشی برای هر کاربر طراحی کرد که دارای تمام ویژگی‌های فیزیکی و هندسی مورد نیاز برای برآورده کردن سطح انتظاراتش است.

 تجزیه و تحلیل اثرات شبکه در به حداقل رساندن تنش و فشار کف پا مؤثر است. این اقدامات توسط طراحی و پرینت ماکت زیره کفش با ساختارهای مشبک میانی در انواع مختلف، انجام می‌شود. پس از تجزیه و تحلیل‌های فراوان، یک متریال مناسب با قابلیت پرینت که از نظر خواص ویسکوالاستیک اعتبارسنجی شده، انتخاب می‌شود. در نهایت یکی از انواع روش‌های پرینت سه بعدی، برای تولید ماکت زیره کفش انتخاب می‌شود. سپس طرح دیجیتالی ماکت زیره کفش با فرمت قابل بارگذاری در دستگاه پرینتر، در کم‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت، پرینت شده و وارد خط تولید کفش می‌شود. به این وسیله، محصولات سفارشی باکیفیت به کاربر عرضه می‌شود.

ماکت زیره کفش - اینوفب

مقایسه پرینت سه بعدی با سایر فرآیندهای تولید ماکت زیره کفش

پرینت سه بعدی یک روش تولید افزودنی (AM) است که در چند سال اخیر کانون اصلی برخی از بحث‌های مهم در صنعت تولید جهانی بوده است. به عبارت ساده، این فناوری مبتنی بر کامپیوتر است و به طور گسترده برای تولید محصولات نهایی توسط رزین یا رشته‌های پردازش فایل‌های دیجیتال استفاده می‌شود. در تحقیقات صورت گرفته، ثابت شد که پرینت سه بعدی می‌تواند حدود 50 تا 70 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند؛ چرا که با این روش میزان متریال مصرفی و مدت زمان تولید به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر می‌شود.

پرینترهای سه بعدی جایگزین چه فرآیندهایی می‌شوند؟

پرینترهای سه بعدی می‌توانند روش‌های جایگزینی برای تمام فرآیندهای تولید کفش ارائه دهند؛ از طراحی محصول گرفته تا ساخت محصول نهایی. تولید قالب‌ و ماکت زیره کفش استاندارد، بخش مهمی از فرآیند تولید کفش است. با تغییر روش سنتی و روی آوردن به روش‌های جدید پرینت سه بعدی و حکاکی CNC (سی‌اِن‌سی)، هزینه و زمان مربوط به ساخت یک جفت کفش کاهش یافته است. چرا که در روش سنتی، مواد با چوب حکاکی می‌شوند و این کار زمان قابل توجهی نیاز دارد. از سوی دیگر، روش‌های سنتی در نهایت به مهارت‌های صنعتگر یا کفاش بستگی دارد.

با معرفی دستگاه‌های سی‌اِن‌سی، متریال‌هایی مشابه بافت چوب، جایگزین متریال‌های فرآیند تولید دستی شدند. اما در این مورد هم اشکالاتی وجود داشت. به عنوان مثال، این فرآیند باعث ایجاد آلودگی و انتشار گرد و غبار می‌شد و حکاکی الگوی پیچیده هم بسیار چالش‌برانگیز بود. با این وجود باید به استقبال فرآیندهای جدید و ابزارهای نوین تکنولوژی رفت. زمان کاربرد نسل چهارم تکنولوژی در صنعت فرا رسیده و پرینت سه بعدی در حال حاضر روند تولید را تغییر داده است. با پرینت سه بعدی، اکنون می‌توانید انواع قالب و ماکت زیره کفش را به سرعت چاپ کنید. متریالی که برای ایجاد قالب و فرم‌دهی ماکت زیره کفش استفاده می‌شود، رزین است.

مقایسه انواع روش‌ها؛ روش سنتی، سی‌اِن‌سی و پرینت سه بعدی

فرآیند تولید سنتی کفش، شامل ماشین‌کاری، قالب‌گیری، اتصال و شکل‌دهی به صورت دستی است. همه این فرآیندها می‌توانند به طور قابل توجهی هزینه محصول را افزایش دهند. از سوی دیگر، روش تولید سنتی متعارف، نیازمند سرمایه‌گذاری مقدار قابل توجهی پول است. علاوه بر این، حمل‌ و ‌نقل محصولات و مواد اولیه فراوان، هزینه نهایی تولید کفش را افزایش می‌‌دهد. در مقایسه با فرآیند سنتی، پرینت سه بعدی از فناوری‌هایی مانند بایندر جتینگ، SLA- Stereolithography، SLS-Selective Laser Sintering، Fused Deposition Modeling و سایر روش‌های پرینت سه بعدی استفاده می‌کند. این روش‌های جدید تکنولوژی و انواع پرینت سه بعدی، می‌توانند مدل‌ها و قالب‌های زیره، رویه یا ماکت زیره کفش و همچنین محصولات نهایی را با هزینه کمتری تولید کنند.

مزیت پرینت سه بعدی در مقایسه با روش سی‌اِن‌سی برای ساخت ماکت زیره کفش

قدرت ساخت: دستگاه پرینتر سه بعدی، قادر به ساخت انواع بافت‌ها، الگوها و ساختارهای پیچیده است. در حالی که در روش سی‌اِن‌سی، محدودیت‌هایی برای ساخت دارد.

هزینه: به صورت کلی هزینه پرینت سه بعدی کمتر از روش سی‌اِن‌سی است.

سرعت تولید: سرعت ساخت ماکت زیره کفش توسط پرینتر سه بعدی، به مراتب بسیار بیشتر از فرآیند‌های ما‌شین‌کاری سی‌اِن‌سی است.

کیفیت ساخت: کیفیت نهایی مدل پرینت‌شده، به طرز قابل توجهی بهتر از سایر روش‌های ساخت است.

شرایط تولید: پرینت سه بعدی ماکت زیره کفش، بدون ایجاد آلودگی محیطی همچون گرد و غبار صورت می‌گیرد. بر خلاف این موضوع، در روش ماشین‌کاری سی‌اِن‌سی، گرد و غبار در محیط منتشر می‌شود.

ابزارهای مورد نیاز: روش پرینت فقط متکی بر یک دستگاه پرینتر است که قادر به تولید مدل‌های منحصربه‌فرد است. در حالی که در روش سی‌اِن‌سی و سایر روش‌های سنتی، بسته به نوع مدل احتمالاً ابزارهای سفارشی خاصی مورد نیاز باشد.

تولید انبوه: تولید انبوه نمونه‌های سری، با کمترین هزینه و زمان ساخت، مزیت اصلی پرینت سه بعدی است؛ این در حالی است که در سایر روش‌ها، همچین قابلیتی وجود ندارد.

ساخت پروتوتایپ: تولید پروتوتایپ یا یک نمونه اولیه با هزینه‌ای معقول و در کم‌ترین زمان ممکن، یکی دیگر از نقاط قوت پرینت سه بعدی برای تولید ماکت زیره کفش است. با ساخت یک پروتوتایپ می‌توان ایرادات احتمالی طرح را تشخیص داد و در صورت لزوم تغییراتی در نحوه طراحی اعمال کرد. این ویژگی می‌تواند برگ برنده و مزیت رقابتی پرینت سه بعدی در مقابل سایر روش‌ها باشد. چرا که در سایر روش‌های سنتی، ساخت پروتوتایپ نیازمند صرف زمان، هزینه و انرژی مضاعفی است.

ماکت زیره کفش - اینوفب

فاکتور هزینه در پرینترهای سه بعدی

احتمالاً حالا سوال جدیدی در مورد هزینه پرینت سه بعدی ذهن‌تان را درگیر کرده باشد؛ اینکه هزینه چاپگرهای سه بعدی نسبتاً زیاد است. بنابراین، چگونه می‌تواند یک روش مقرون به صرفه باشد؟ خب این موضوع کاملاً درست هست. اما نکته اصلی اینجاست که پرینت سه بعدی فقط هزینه‌های راه‌اندازی اولیه بیشتری دارد و در دراز مدت، شما آن را بسیار مقرون به صرفه خواهید یافت. فرآیند تولید سنتی، مانند قالب‌گیری تزریقی، نیاز به تولید انبوه ابزارآلات دارد و به همین جهت هزینه زیادی برای کار تولیدی باید پوشش داده شود. با این حال، قضیه در مورد پرینت سه بعدی کاملاً متفاوت است. یعنی بدون توجه به تعداد زیره و کفش تولیدی، هزینه پرینت ماکت زیره کفش ثابت است. بنابراین قطعاً تولید ماکت زیره کفش و انواع قالب‌های مختلف با این روش، گزینه ارزان‌تری برای شما محسوب خواهد شد.

مزایای پرینت سه بعدی در فرآیند طراحی و تولید ماکت زیره کفش

تولیدکنندگان و طراحان از ایجاد تغییرات مکرر در محصولات خود تردید دارند؛ چرا که اعمال چنین تغییراتی می‌تواند هزینه تولید کفش با روش سنتی را افزایش دهد. اما دیگر لازم نیست نگران این موضوع باشید. با به‌کارگیری پرینت سه بعدی، هزینه تولید طرح‌های مختلف، تفاوت قابل توجهی نمی‌کند و شما می‌توانید در فرآیند طراحی ماکت زیره کفش، تغییرات نامحدودی را در محصول خود ایجاد کنید. پس از اعمال تغییرات و مشاهده آلترناتیوهای متنوع در نرم‌افزار پرینت سه بعدی، شما می‌توانید بهترین گزینه ممکن را انتخاب و پرینت کنید.

اکثر تولیدکنندگان مطرح کفش در حال حاضر از این فناوری برای نمونه‌سازی رویه و ماکت زیره کفش استفاده می‌کنند. شما به راحتی می‌توانید در عرض چند ساعت یک نمونه اولیه بسازید و سپس به‌روزرسانی نمونه اولیه را تا مرحله‌ای ادامه دهید که از نتیجه راضی باشید. این یک مرحله بسیار مهم قبل از ارسال هر محصولی برای تولید انبوه است. علاوه بر این، می‌توانید از این روش برای تولید قطعات منحصر‌به‌فرد بر اساس نیازها و بازخورد مصرف‌کنندگان هم استفاده کنید. با استفاده از پرینتر سه بعدی حتی می‌توان برخی از انواع مراحل فرآیند تولید کفش را به راحتی حذف کرد.

پرینت سه بعدی؛ روشی دوستدار محیط زیست

این پرینترها، علاوه بر ویژگی مولد بودن، با محیط زیست هم بسیار سازگار هستند.  چرا که وقتی چیزی را به روش سنتی تولید می‌کنید، در هر صورت مقداری ضایعات باقی می‌ماند. اما پرینتر سه بعدی، از روش تولید افزودنی تبعیت می‌کند. بدین صورت که طرح قالب و ماکت زیره کفش را برداشت می‌کند و تنها آنچه را که مورد نیاز است توسط رزین یا رشته تولید می‌کند. این ویژگی پرینترهای سه بعدی را گزینه‌ای دوستدار زمین و اقتصادی‌تر می‌کند.

به همین جهت است که امروزه انواع مختلف بهترین پرینتر سه بعدی به یک ابزار تولیدی ایده‌آل تبدیل شده‌اند. با استفاده از دانش و تجربه متخصصین استودیو اینوفب، شما هم می‌توانید از بهترین کیفیت پرینت برای تولید رویه و ماکت زیره کفش بهره‌مند شوید و خیلی زود به حجم تولیدی بالاتری دست پیدا کنید. بنابراین اگر تاکنون از پرینت سه بعدی بهره‌مند نشده‌اید، شاید وقت آن رسیده باشد که دوباره به شیوه‌ای متفاوت و جدید فکر کنید و پرینت سه بعدی را در مراحل مختلف فرآیند تولیدی خود، همچون ساخت زیره، رویه و ماکت زیره کفش، بگنجانید.

ماکت زیره کفش - اینوفب

چالش‌های روش پرینت سه بعدی

برخلاف روش‌های سنتی همچون سی‌اِن‌سی، اصلاح دستی مدل یا ماکت زیره کفش، در روش‌های چاپی امکان‌پذیر نیست. فرآیندهای پساپردازش در روش پرینت برای اصلاح مدل صورت نمی‌گیرد. بلکه این فرآیندها صرفاً برای آماده‌سازی و ارائه با‌کیفیت ماکت زیره کفش، روی مدل پرینت‌شده اعمال می‌شوند. دقت طرح دیجیتالی بارگذاری‌شده در دستگاه پرینتر هم باید بالا باشد؛ در غیر این صورت هیچ شانسی برای بالا بودن کیفیت نهایی ماکت زیره کفش وجود نخواهد داشت. به همین جهت طراحان مدل باید مهارت ویژه‌ای در مدل‌سازی سه بعدی ماکت توسط نرم‌افزارهای سه بعدی داشته باشند. علاوه بر این دستگاه پرینتر هم مانند هر ابزار دیگری طول عمر محدودی دارد و نیازمند عملیات خاصی برای نگه‌داری دستگاه و سایر تجهیزات مربوطه است.

سنجش مزایا و معایب روش‌های مختلف

پرینت سه بعدی یک روش جدید برای پرینت سه بعدی رویه و ماکت زیره کفش ارائه می‌دهد. همچنان که متوجه شدید، با مزیت‌های فراوانی که روش پرینت ارائه می‌کند، حرف زیادی برای صحبت در مورد سایر روش‌ها باقی نمی‌ماند. پرینت سه بعدی  این روزها هم یکه‌تاز رقابت است، اما به احتمال زیاد در سال‌های آینده پیشرفت‌های فنی بیشتری هم از این روش خواهیم دید. به عبارت دیگر ممکن است در سال‌های آینده کیفیت نهایی به مراتب افزایش یابد، زمان‌بندی پرینت بهتر عمل کند و در عین حال روش‌هایی برای کاهش هزینه انجام شود.

سرمایه‌گذاری در روش پرینت سه بعدی برای ساخت ماکت زیره کفش، حرکت درست و هوشمندانه‌ای است. البته همچنان که می‌دانید، این روش‌ هم چالش‌های مخصوص به خود را دارد. اما خبر خوب این است که از طریق همکاری با شرکت‌های معتبر در زمینه پرینت سه بعدی، می‌توان تمام چالش‌ها را به راحتی پشت سر گذاشت. این فناوری مطمئناً صنعت تولید کفش و ماکت زیره کفش را تغییر خواهد داد. جالب است بدانید که ماکت زیره کفش، یکی از اولین محصولات تجاری پرینت سه بعدی است. پس می‌توانید با خیال راحت از این ابزار تکنولوژیک برای ساخت ماکت زیره کفش بهره‌مند شوید و به کمک متخصصان، خط تولید بیزینس خود را متحول کنید.

ساختار ماکت زیره کفش؛  محبوبیت ساختار مشبک پرینت سه بعدی در صنعت تولید کفش

ماکت زیره کفش، ساختاری غیر متراکم و شبکه‌ای دارد. دلیل این نحوه ساختاربندی به ماهیت و هدف کاربردی ماکت برمی‌گردد. همچنان که می‌دانید پس از تکمیل فرآیند ساخت زیره کفش، ماکت باید به سادگی و بدون شکستن از زیره جدا شود. علاوه بر این برای ساخت دقیق و مناسب زیره حتماً باید ماکت زیره کفش از استحکام کافی برخوردار باشد. ساختار مشبک داخلی ماکت زیره کفش، یکی از بهترین جواب‌های ممکن برای چالش تولید ماکت است. این ساختار مشبک یکی از قابلیت‌هایی است که تکنولوژی پرینت سه بعدی برای شما به ارمغان می‌آورد. با کاهش مقدار متریال مصرفی در فرآیند پرینت، هزینه ساخت ماکت و وزن نهایی آن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

طراحی دیجیتالی ماکت زیره کفش توسط نرم‌افزارهای پیشرفته

 در حال حاضر به ندرت می‌توان مدیر محصولی از صنعت تولید کفش را پیدا کرد که مشتاق به کارگیری ساختار مشبک در فرآیند تولید زیره یا ماکت زیره کفش نباشد. این طرح‌های شبکه‌ای انتزاعی که طبیعت را به عنوان یک مدل در نظر می‌گیرند، توسط نرم‌افزار اتوکد یا سایر نرم‌افزارهای مدل‌سازی ایجاد می‌شوند. دقت بالا، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های به‌کارگیری نرم‌افزارهای مدل‌سازی در صنعت تولید کفش است.

علاوه بر این از طریق به کارگیری این نرم‌افزارها، سرعت فرآیند طراحی و کیفیت خروجی به شدت افزایش می‌یابد. این طرح‌های نرم‌افزاری با استفاده از فرآیند رفت و برگشتی ایجاد می‌شوند تا در نهایت حداکثر پایداری و دوام ممکن را به محصولات ببخشند. همچنین این شیوه طراحی ماکت زیره کفش، باعث صرفه‌جویی در میزان متریال مصرفی و کاهش وزن و هزینه نهایی می‌شود. پس جای تعجب نیست که بسیاری از تولیدکنندگان کفش پیشرو در بازار، علاقه زیادی به طراحی دیجیتالی، فرآیندهای تولید افزودنی و سفارش پرینت سه بعدی ماکت زیره کفش نشان می‌دهند.

ماکت زیره کفش - اینوفب

روش پرینت سه بعدی ماکت زیره کفش

یکی از روش‌های پرینت سه بعدی اجزای کفش و تولید ماکت زیره کفش، فرآیند زینترینگ با سرعت بالای پلیمری سه بعدی (HSS) است.  با استفاده از  HSS، تقریباً تمام پارامترهای تولید را می‌توان به منظور فعال کردن فرآیندهای تولید اقتصادی‌تر، سریع‌تر و سازگارتر با محیط زیست تنظیم کرد و در عین حال امکان تطبیق فرآیند با مواد مختلف را فراهم کرد.

انتخاب دستگاه پرینتر سه بعدی مناسب برای ماکت زیره کفش

دستگاه پرینترهای سه بعدی که برای ساخت ماکت زیره کفش استفاده می‌شوند، به نوبه خود برای ریخته‌گری سایر قالب‌ها هم به کار گرفته می‌شوند. در ادامه این مقاله، نکات و الزاماتی که حین انتخاب دستگاه پرینتر مناسب برای ساخت مدل‌ قالب کفی یا ماکت زیره کفش باید در نظر داشته باشید، را بررسی می‌کنیم. با در نظر گرفتن تمام نکات و تحقیقات گسترده‌ای که توسط متخصصان این زمینه انجام شده، دستگاه پرینت سه بعدی SLA  یا استریولیتوگرافی می‌تواند انتخاب مناسبی برای ساخت ماکت زیره کفش باشد.

  • کیفیت سطوح پرینت شده در دستگاه پرینتر باید بالا باشد.
  • بافت‌ها و الگوهای مختلف باید روی متریال‌هایی همچون الماس و چرم قابل پرینت باشند.
  • کیفیت پرینت باید در گوشه‌های تیز و لبه‌های کار بالا باشد.
  • ویژگی‌های طراحی باید پس از پرینت به وضوح قابل تشخیص باشند.
  • لوگو و نام تجاری باید با کیفیتی درجه یک، پرینت شوند.
  • رزین به کار رفته در فرآیند پرینت باید استحکام کافی داشته باشد تا در فرآیند ریخته‌گری خم نشود.
  • هزینه پرینت ماکت زیره کفش توسط دستگاه پرینتر باید مقرون‌به‌صرفه باشد.
ماکت زیره کفش - اینوفب

درباره دستگاه پرینتر سه بعدی SLA

پرینت سه بعدی SLA ‌ یا استریولیتوگرافی، یک فرآیند تولید افزودنی است که با متمرکزسازی لیزر ماوراء بنفش (UV) روی یک خمره رزین فوتوپلیمر کار می‌کند. پس از طراحی ماکت زیره کفش توسط نرم‌افزار کامپیوتری (CAM/CAD)، لیزر UV برای کشیدن طرح یا شکل از پیش برنامه‌ریزی‌شده روی سطح محفظه فتوپلیمر استفاده می‌شود. فتوپلیمرها به نور فرابنفش حساس هستند، بنابراین رزین از نظر فتوشیمیایی جامد می‌شود و یک لایه واحد از جسم سه بعدی مورد نظر را تشکیل می‌دهد. سپس، سکوی ساخت یک لایه پایین می‌آید و یک تیغه، بالای مخزن را با رزین می‌پوشاند. این فرآیند برای هر لایه از طرح تکرار می‌شود تا جسم سه بعدی کامل شود. پس از اتمام فرآیند پرینت، قطعات تکمیل شده باید با یک حلال شسته شوند تا رزین مرطوب از سطح آن‌ها پاک شود.

مواد و متریال ماکت زیره کفش

پیش از این، زیره‌های‌ میانی کفش‌ها از مواد لاستیکی تولید می‌شدند و سطح دوام آن‌ها مناسب نبود. اما امروزه، مواد و متریال‌های جدیدی توسط فناوری پرینت سه بعدی معرفی شده‌اند. این متریال‌ها را می‌توان برای تولید قطعات مختلف کفش، از جمله ماکت زیره کفش هم به کار برد. یکی از ایده‌آل‌ترین متریال‌ها در فرآیند تولید کفش،TPU  (پلی‌یورتان ترموپلاستیک) است. به طور کلی مدل‌هایی که با استفاده از پلی‌یورتان ترموپلاستیک، پرینت می‌شوند، دارای برخی ویژگی‌های پیشرفته هستند. در نتیجه شما با به کارگیری این متریال، می‌توانید قطعاتی همچون رویه یا ماکت زیره کفش را با ویژگی‌های منحصربه‌فردی به مرحله اجرا برسانید؛ ویژگی‌هایی همچون انعطاف‌پذیری بالا، استحکام زیاد و طول عمر قابل توجه.

ویژگی طول عمر و استحکام برای تولید قالب و آن دسته از قطعاتی که به طور مکرر استفاده می‌شوند، یک ویژگی کلیدی محسوب می‌شود. البته انعطاف‌پذیری هم برای تولید محصولی همچون ماکت زیره کفش یک از شاخص‌ترین ویژگی‌هاست؛ زیرا همچنان که می‌دانید در فرآیند تولید کفش لازم است تا ماکت از ساختار کفش جدا شود. از طرف دیگر، از آنجایی که ساختار مشبک یکی از محبوب‌ترین ساختارهای ماکت زیره کفش می‌باشد، متریال ترموپلاستیک می‌تواند بسیار کاربردی باشد. پس اگر در پی تولید یک ماکت زیره کفش با هندسه‌ای پیچیده و ساختاری شبکه‌ای هستید، می‌توانید با خیال راحت از این متریال استفاده کنید.

علاوه بر این، می‌توانید با استفاده از متریال‌های گوناگون، ویژگی‌های دیگری همچون بازگشت انرژی، جذب ضربه و سطح بالایی از کشش را به قطعات نهایی کفش تولیدی خود بیافزایید. نکته‌ دیگری که حائز اهمیت است، نوع دستگاه پرینتر و متریال مربوط به آن است. به همین جهت شاید متخصصین این حوزه و شرکت‌هایی که خدمات مربوط به پرینت ماکت زیره کفش را ارائه می‌کنند، بتوانند اطلاعات جامع‌تری در این مورد در اختیار شما قرار دهند. متخصصان استودیو اینوفب هم می‌توانند پاسخ‌گوی سوالات تخصصی شما در مورد نوع متریال یا بهترین دستگاه پرینتر برای تولید ماکت زیره کفش باشند.

هزینه ساخت ماکت زیره کفش

به طور کلی هزینه پرینت سه بعدی، با توجه به مقدار و نوع متریال مصرفی، کیفیت دستگاه پرینتر، اندازه محصول و مدت زمان لازم برای پرینت، متغیر است. اما می‌توان گفت شما با پرینت ماکت زیره کفش در بلند مدت شاهد سودآوری بیشتری خواهید بود و هزینه و زمان تولید کفش در این روش نسبت به روش سنتی کمتر خواهد بود. به لطف ساختارهای مشبک پرینت سه بعدی هم می‌توان هزینه‌های تولید را به مراتب کاهش داد و فرآیند تولید را سازگار با محیط زیست پیش برد. پلاستیک غیر متخلخل، بسته به فرآیند و نوع متریال، می‌تواند بازیافت شود و به فرآیند تولید بازگردانده شود.

ماکت زیره کفش - اینوفب

با بهره‌مندی از تکنولوژی نوین پرینت سه بعدی، فرآیند تولید ماکت زیره کفش را متحول کنید!

همچنان که متوجه شدید، امروزه پرینت سه بعدی بسیار قدرتمندانه پا به عرصه رقابت با فرآیندهای تولید کفش به روش سنتی گذاشته است. این رقیب قَدَر، تمام چالش‌های روش‌های سنتی و یَدی را یکی پس از دیگری از میان برداشته است. از سویی دیگر با مزایای بی‌شمار این تکنولوژی نسبت به فرآیندهای جدید‌تر همچون سی‌اِن‌سی، باز هم کفه ترازوی اعتبارسنجی برای پرینت سه بعدی به مراتب سنگین‌تر است. در این شرایط حرف زیادی برای صحبت در مورد سایر روش‌های تولید ماکت زیره کفش باقی نمی‌ماند.

سرعت تولید، هزینه منطقی، پتانسیل تولید ساختارهای مشبک انعطاف‌پذیر، درجه اعلایی از ظرافت و استحکام توأمان، دقت به جزئیات و کیفیت غیرقابل قیاس محصول نهایی، فقط چند نمونه از مزایای بارزی هستند که پرینت سه بعدی در فرآیند تولید ماکت زیره کفش برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر شما همچنان از روش‌های سنتی برای تولید کفش استفاده می‌کنید، شاید وقت آن رسیده باشد که تجدید نظر کنید و با تولید ماکت زیره کفش با تکنولوژی‌های امروزی، خط تولید خود را متحول کنید.

جالب است بدانید که ماکت زیره کفش یکی از شاخص‌ترین محصولات نهایی تکنولوژی پرینت است. این محبوبیت و کاربرد روز‍ افزون، نمی‌تواند بی‌دلیل باشد! پس شاید بهتر باشد تا پا به عرصه تکنولوژیک تولید ماکت زیره کفش گذاشت و دلیل محبوبیت این روش را خود به چشم دید. بی‌شک با ورود به این دنیای تکنولوژیک، سودآوری خط تولید کفش به شدت افزایش می‌یابد.

 اگر شما هم مایلید پرینت سه بعدی را در فرآیند تولید ماکت زیره کفش ادغام کنید، می‌توانید اطلاعات تکمیلی را از متخصصان این حوزه کسب کنید. متخصان استودیو اینوفب، مقام‌های متعدد و موفقیت‌های بی‌نظیری در حوزه پرینت سه بعدی کفش و زیره، کسب کرده‌اند. با تکیه بر این پیشینه درخشان، اینوفب همچنان می‌تواند در زمینه طراحی و ساخت ماکت زیره کفش هم حرف اول را بزند. پس برای به‌کارگیری دانشِ روز و ابزارهای تکنولوژیک در خط تولید ماکت زیره کفش، می‌توانید با اطمینان خاطر از تخصص و تجربه منحصربه‌فرد این تیم جوان و خلاق بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین زمان مشاوره، فقط کافی است با تیم اینوفب در تماس باشید.


منابع: Solemould | forbeseosvoxeljet | Ncbi

امتیاز ما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا