استعلام قیمت و هزینه پرینت سه بعدی 

کارشناسان ما در مرکز پرینت سه بعدی اینوفب آماده ارائه دقیق‌ترین جزئیات مالی در خصوص خدمات پرینت سه بعدی هستند. با ما تماس بگیرید تا ضمن دریافت هر گونه راهنمایی و مشاوره، از هزینه های چاپ هر محصولی که در ذهنتان است مطلع شوید.

هزینه پرینت سه بعدی چقدر است؟ یا تعرفه پرینت سه بعدی چگونه محاسبه می‌شود؟ این سوالات، جزو پر تکرار‌ترین سوالاتی است که افراد علاقه‌مند به استفاده از این فناوری نوظهور با آن مواجه هستند. با جستجوی این سوال یا مشابه آن به شرکت‌های متعددی بر خواهید خورد که هر کدام به روشی در حال پاسخ به این سوال هستند و روش خود را بهتر از سایر روش‌ها می‌دانند. اما قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه سفارش پرینت سه بعدی خود را به کدام مجموعه و بر اساس چه تعرفه‌ای بسپارید، این مقاله را با دقت بخوانید!

ما به شما خواهیم گفت که روش استاندارد جهانی محاسبه قیمت خدمات پرینت سه بعدی چگونه است، هر یک از شرکت‌ها به چه روشی محاسبه می‌کنند و چگونه از اطلاعات کم شما برای سود بیشتر خود استفاده می‌کنند. نهایتاً به‌روز‌ترین تعرفه پرینت سه بعدی را برایتان شرح داده و یک نمونه موردی را بررسی خواهیم کرد.

 محاسبه هزینه پرینت سه بعدی به روش ساعتی

در بررسی روش‌های موجودِ بازار، به دو روش مرسوم بر می‌خوریم که یکی از آنها محاسبه تعرفه پرینت سه بعدی به روش ساعتی است. در این روش که مخاطب با یک فرمول ساده، یعنی مقدار زمانی که چاپ سفارش خود طول می‌کشد، مواجه است. به این‌ترتیب شما با یک جستجوی ساده و بررسی چند شرکت ارائه دهنده خدمات که رنج قیمت متفاوتی از مبلغ تعجب آورِ 8500 هزار تومن تا مبلغ باور نکردنی 50 هزار تومن را پیشِ روی خود خواهید داشت؛ سریعاً با ذهن محسابه‌گر خود شرکتی با کمترین تعرفه را انتخاب و وارد همکاری با او خواهید شد.

اما سوال این است: این تفاوت شدید قیمت اعلام شده میان چند شرکت مشخص بر چه مبنایی است؟ بله، همانطور که خودتان هم حدس می‌زنید، در این روش ساده‌انگارانه، موضوع کیفیت، متریال و مواد مورد استفاده شده، دستگاهی که پرینت با آن انجام خواهد شد و سایر مولفة‌ها اصلاً طرح نمی‌شود. به‌این ترتیب دست شرکت ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی برای بیشتر کردن سود خود باز است؛ بیشتر کردن میزان زمان کار دستگاه، تغییر متریال مورد استفاده و روش های دیگر جزو موضوعات غیر قابل پیگیری در این روش است که توصیه می‌شود با این سبک محاسبه، محصول خود را به هیچ شرکتی نسپارید.

محاسبه هزینه پرینت سه بعدی به روش متغیر‌ها

روش دوم و مرسوم دیگر، محسابه قیمت پرینت سه بعدی بر مبنای چهار مولفه زمان، دستمزد، وزن و قیمت مواد است. در این روش شما با یک مولفه ثابت یعنی قیمت مواد مواجه خواهید بود که شرکت‌ها امکان ارائه نرخ متفاوتی ندارند. همچنین وزن مواد استفاده شده و میزان زمان کار دستگاه روی سفارش نیز پس از بررسی یک کارشناس و اعلام او، می‌تواند برای تمامی شرکت‌ها یکسان باشد. حال تنها مولفه‌ی باقی مانده دستمزد است؛ اینجاست که می‌توانید به اطمینان بیشتری مبلغ اعلام شده‌ی دستمزد هر شرکت را با دیگری مقایسه و نتیجه‌گیری درستی داشته باشید.

اما سوال این است: آیا زمان کافی برای این اندازه از بررسی عادلانه‌ترین شرکت ارائه دهنده خدمات سفارش پرینت سه بعدی را داریم؟ اگر بله، پس ادامه دادن به مطالعه این مقاله را به زمان دیگری موکول کنید و محصول خود را به شرکت های مختلف ارسال کنید و از آنها درخواست کنید که بر مبنای کیفیت و موادی که لازم دارید، هزینه پرینت سه بعدی را به شما اعلام کنند. سپس یک نمونه از هر کدام سفارش دهید و نهایتاً بهترین کیفیت و کمترین قیمت اعلام شده را انتخاب و روند همکاری‌تان با آنها را دائمی کنید. اگر فرصت کافی نداشتیم چه؟ ادامه مقاله مسیر شما را روشن‌تر خواهد کرد.

هزینه پرینت سه بعدی استودیو اینوفب در مقایسه با سایر شرکت‌ها

تعرفه پرینت سه بعدی تبریز اینوفب چگونه است؟ در این بخش از مطلب ضمن پاسخ به این سوال، تلاش کرده‌ایم تا تعرفه های مراکز مختلف را بررسی کرده و کار شما را برای تصمیم گیری در خصوص ادامه همکاری، آسان‌تر کنیم.

دستمزد پرینت سه بعدی 18900 تومان برای هر ساعت

هزینه موراد مورد استفاده شده بر اساس انتخاب مشتری بین رنج 520 تا 990 تومان

* زمان پرینت سه بعدی یک محصول و وزن مورد نیاز آن پس از دریافت فایل یا طراحی آن از طرف مرکز، قابل اعلام می‌باشد.

حال به سراغ بررسی تعرفه مراکز مختلف می‌رویم:

مراکز پرینت سه بعدیدستمزدموادزمانوزن
اینوفب18900320 – 990متغیرمتغیر
کبود19000320 – 990متغیرمتغیر
سرو15000 – 35000نا مشخصنا مشخصنا مشخص
آرلینا مشخصنا مشخصنا مشخصنا مشخص
پارسیاننا مشخصنا مشخصنا مشخصنا مشخص
جدول مقایسه هزینه پرینت سه بعدی مراکز ارائه خدمات

استودیو اینوفب با برخورداری از کامل‌ترین و به‌روز‌ترین تجهزات پرینت سه بعدی، سی ان سی و برش لیزری و کارشناسان مجرب، می‌تواند در مسیر طراحی و مدل‌سازی، پرینت سه بعدی و همچنین پس پرداخت آن همراه شما باشد. برای ارتباط مستقیم واتس آپی کلیک کنید

 

مولفه‌های تاثیر گذار در تعین قیمت و هزینه

بسیاری از مشاغل و افراد از پرینت سه بعدی به دلیل سهولت کار، دقت و مناسب بودن آن برای ساخت محصولات با طرح‌های پیچیده استفاده می‌کنند. این فرآیند هم برای محصولات درجه صنعتی و هم برای محصولات تجاری مناسب است و بسیاری از مردم از آن در DIY یا خدمات چاپ سه بعدی برون سپاری می کنند. هر گزینه ای که باشد، مهم است که هزینه خدمات پرینت سه بعدی را قبل از فرو رفتن در این فرآیند در نظر بگیرید.

عوامل زیادی باعث تفاوت هزینه ها می شوند و در این مقاله به معرفی عوامل موثر بر هزینه خدمات پرینت سه بعدی و همچنین نحوه محاسبه و کاهش هزینه قطعات پرینت سه بعدی می‌پردازیم.

علاقه مند به اطلاع بیشتر از اصول سفارش پرینت سه بعدی هستید؟ سفارش پرینت سه بعدی

چه چیزی هزینه خدمات پرینت سه بعدی را تعیین می‌کند؟

میزان صرف هزینه برای یک محصول، مولفه‌ی مهمی برای تصمیم گیری در مورد خدمات پرینت سه بعدی است. بنابراین، دانستن چندین عامل مهم است که می تواند میزان هزینه را که برای چاپ یا برون سپاری پروژه خود صرف می کنید، تعیین کند. در زیر فاکتورهای مهمی که در رابطه بین هزینه و چاپ سه بعدی باید در نظر گرفته شود آورده شده است.

هزینه پرینت سه بعدی تبریز اینوفب

قیمت پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی با فناوری ها، ویژگی ها و پیچیدگی های متفاوتی عرضه می شوند که بر قیمت، کیفیت و کمیت پرینترهای سه بعدی و قطعات پرینت سه بعدی تأثیر می گذارد. در زیر عوامل مهمی که باید در نظر بگیرید آورده شده است.

فن آوری های مختلف چاپ سه بعدی

پرینت سه بعدی یک فناوری افزودنی است که شامل ساخت یک محصول پرینت سه بعدی از مدل CAD است. با این حال، پرینترهای سه بعدی بر اساس فناوری های مختلفی کار می کنند. این بر مکانیسم چاپگر سه بعدی، سرعت تولید، مواد مناسب، تکمیل پس از پردازش و مهمتر از آن، هزینه خدمات یا قطعات چاپ شده سه بعدی تأثیر می گذارد.

در میان فناوری های مختلف مورد استفاده در پرینت سه بعدی، چند مورد در مقایسه قیمت و چاپ سه بعدی برجسته می شوند. یکی از آنها مدل سازی رسوب ذوب شده FDM است که شامل ساخت قطعات با ذوب، اکسترود و رسوب رشته های ترموپلاستیک است. پرینترهای سه بعدی FDM کمترین هزینه را در ساخت دارند. یکی دیگر از فناوری های رایج، استریولیتوگرافی یا پرینت سه بعدی SLA است که شامل استفاده از لیزر برای تبدیل رزین به پلاستیک سخت شده است. این فناوری به دلیل دقت، دقت و تطبیق پذیری بالا هزینه بالایی دارد. از دیگر فناوری ها می توان به تف جوشی لیزری انتخابی یا پرینت سه بعدی SLS و ذوب لیزری انتخابی و تف جوشی لیزری مستقیم فلزات DMLS اشاره کرد که به دلیل نادر بودن هزینه بالایی دارند.

قیمت راه اندازی چاپگر سه بعدی

راه اندازی یک چاپگر سه بعدی ممکن است به تنهایی کار دشواری باشد زیرا بسیاری از مردم نمی خواهند به تنظیمات اشتباه در چاپگر سه بعدی تازه خریداری شده آسیب بزنند یا فعال کنند. بیشتر مردم برای اینکه یک قدم جلوتر باشند، تکنسین ها را استخدام می کنند. با این حال، این یک قیمت دارد.

هیچ قیمت دقیقی برای راه اندازی چاپگر سه بعدی وجود ندارد زیرا قیمت بر اساس تخصص تکنسین ها و پیچیدگی چاپگر سه بعدی متفاوت است. به عنوان مثال، قیمت راه اندازی پرینترهای FDM بین 200 تا 1000 دلار است.

قیمت عملیات چاپگر سه بعدی

برای پاسخ به این سوال که هزینه پرینت سه بعدی چقدر است، مهم است که به هزینه کارکرد یک پرینتر سه بعدی توجه کنید. این را با استفاده از یک تصویر ساده توضیح خواهیم داد.

فرض کنید تصمیم دارید یک چاپگر سه بعدی 2000 دلاری بخرید که قصد دارید به مدت 2 سال هر روز به مدت 10 ساعت از آن استفاده کنید. اکنون با نادیده گرفتن هزینه تعمیرات، نگهداری و برق، اجازه دهید محاسبه کنیم:

10 ساعت x 365 روز x 2 سال = 7300 ساعت کل

2000 ÷ 7300 = ~ 0.27 دلار در ساعت

با محاسبه ساده خود، می‌توان نتیجه گرفت که هزینه کارکرد این چاپگر سه بعدی 2000 دلاری 0.27 دلار در ساعت است. در این راستا، یک مدل سه بعدی که حدود 3 ساعت طول می کشد تا پرینت سه بعدی شود، حدود (0.27 x 3) 0.81 دلار برای شما هزینه خواهد داشت.

بنابراین، آگاهی از هزینه واقعی چاپ یک مدل سه بعدی، تعیین کننده هزینه خدمات چاپ سه بعدی است.

هزینه تعمیر و نگهداری

پرینترهای سه بعدی چاپ هایی با کیفیت بالا ارائه می کنند، اما بدون تعمیر و نگهداری، عملکرد و کیفیت چاپ آنها کاهش می یابد. مانند بسیاری از ماشین های دیگر، یک چاپگر سه بعدی نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب دارد. با این حال، این با هزینه خود همراه است.

هزینه های تعمیر و نگهداری شامل هزینه تعویض قطعات پرینتر سه بعدی و تمیز کردن این قطعات است. بسته به قطعات و پیچیدگی چاپگر سه بعدی، ممکن است چند صد دلار هزینه داشته باشد. به عنوان مثال، برای یک چاپگر FDM، هزینه نگهداری از 200 تا 500 دلار متغیر است. برای کسانی که می خواهند متخصصان کار را انجام دهند، هزینه های نگهداری افزایش می یابد زیرا “متخصص” نیز هزینه خود را دریافت می کند.

هزینه پرینت سه بعدی تبریز اینوفب

مواد پرینت سه بعدی

با پیشرفت دانش در این زمینه، مواد مورد استفاده در ساخت پرینت سه بعدی قوی افزایش می یابد. این باعث افزایش انعطاف پذیری در ساخت محصولات، ویژگی های آنها و هزینه قطعات پرینت سه بعدی می شود. تأثیر مواد بر روی قطعات پرینت سه بعدی و هزینه خدمات چاپ سه بعدی عمیق است زیرا دسترسی، نادر بودن و غیره نقش بسیار زیادی ایفا می کند. مواد متداول مورد استفاده در پرینت سه بعدی عبارتند از:

پودر و رشته (فیلامنت)

پودرها و رشته‌ها ارزان‌ترین و رایج‌ترین مواد مورد استفاده در چاپ سه بعدی هستند. آنها ترموپلاستیک هستند، یعنی زمانی که آنها را ذوب می کنید، می توانید آنها را تغییر شکل دهید و تا زمانی که نتیجه دلخواه به دست آید، آنها را تغییر دهید.

افراد غیرمتخصص و کسانی که فقط به عنوان سرگرمی به چاپ سه بعدی می پردازند، دوست دارند از این ترموپلاستیک ها (که متداول آن ها PLA و ABS هستند) استفاده کنند، زیرا ارزان هستند. به عنوان مثال، فیلامنت ها می توانند تا 20 دلار در هر کیلوگرم باشند. با این حال، در حالی که ارزان است، استفاده از این مواد در تولید محصولات با کیفیت بالا کار سختی است، زیرا هزینه و زمان زیادی را صرف تکمیل مدل های سه بعدی خواهید کرد.

رزین

رزین ها بدون شک بهترین مواد پرینت سه بعدی هستند، زیرا کار بر روی آن آسان است و پس از عملیات نیز بسیار آسان است. با این حال، بر خلاف پلاستیک ها و رشته ها، آنها بسیار گران هستند. بنابراین، کار با آنها مطمئناً هزینه قطعات پرینت سه بعدی را افزایش می دهد و خدماتی که از آنها استفاده می کنند هزینه بیشتری خواهند داشت.

مواد با کیفیت بالا

هزینه خدمات پرینت سه بعدی با استفاده از مواد پیشرفته افزایش می یابد. مواد گران قیمت به آسانی در دسترس و رایج نیستند، که منجر به گران تر شدن آنها می شود. به عنوان مثال، کار با فلزاتی مانند تیتانیوم، کبالت، آلومینیوم، نیکل و فولاد آلیاژی بسیار گران است. این به دلیل نیاز به فناوری های خاص است، به عنوان مثال، DMLS که از بخش قبل نشان داده شده است که گران است.

اندازه و پیچیدگی مدل سه بعدی

در طراحی پرینت های سه بعدی، یک مدل سه بعدی برای ایجاد یک پرینت سه بعدی دقیق ضروری است زیرا جزئیات ضروری مورد نیاز برای فرآیند تولید را فراهم می کند. پس از دریافت مدل سه بعدی، تخمین هزینه چاپ سه بعدی یا هزینه خدمات چاپ سه بعدی آسان تر است.

پیچیدگی و اندازه مدل بر قیمت نهایی چاپ سه بعدی تأثیر می گذارد. طرح‌های پیچیده ممکن است به یک فناوری پرینت سه بعدی دقیق و دقیق نیاز داشته باشند و این بر هزینه تأثیر می‌گذارد. درک پیچیدگی و اندازه مدل سه بعدی به جلوگیری از اتلاف سرمایه و اتلاف وقت کمک می کند.

حجم قطعه

حجم قطعه مقدار مواد را تعیین می کند که نشان دهنده فناوری چاپ نیز می باشد. اگرچه پرینت سه بعدی مزایای زیادی برای تولید انبوه دارد، اما حجم زیاد قطعات به تعداد زیادی مواد و زمان چاپ طولانی تری نیاز دارد. همچنین، اندازه مواد، عملیات پس از پردازش را تعیین می کند، که عامل دیگری است که بر هزینه خدمات چاپ سه بعدی تأثیر می گذارد.

پس از چاپ یک محصول، بسیاری از مراحل پس از پردازش برای بهبود کیفیت و عملکرد پرینت های سه بعدی استفاده می شود. این روش های پس از پردازش چند دلار به هزینه قطعات پرینت سه بعدی یا خدمات چاپ سه بعدی اضافه می کند. برترین فرآیند پس از پردازش و ارتباط آنها با هزینه عبارتند از:

پس پردازش برای قطعات پرینت سه بعدی

پرداخت

پولیش یک فرآیند پس از پردازش مناسب برای دستیابی به صاف ترین سطح ممکن برای چاپ سه بعدی است. این شامل سنباده زدن پرینت سه بعدی، شستشوی چاپ ها و سپس استفاده از پولیش است. پولیش بسیار گران است زیرا نیاز به دقت ابعادی و سطح مهارت بسیار متوسطی وجود دارد.

آبکاری

این شامل پوشش دادن پرینت های سه بعدی با فلزات خاص مانند طلا یا نقره با استفاده از الکترولیز است. چاپ سه بعدی کاتد است در حالی که فلز آند است و هر دو در یک الکترولیت فرو می‌روند. با عبور جریان، یون فلزی روی پرینت سه بعدی رسوب می کند.

آبکاری آبکاری برای بهبود استحکام و ظاهر پرینت های سه بعدی مناسب است. با این حال، این فرآیند به دلیل مکانیزم و فلز پوشش بسیار گران است.

پوشش اپوکسی

پوشش اپوکسی شامل پوشش دادن پرینت‌های سه بعدی با رزین اپوکسی و سخت‌کننده برای بهبود استحکام و مهر و موم کردن قسمت متخلخل چاپ‌ها است. به طور کلی، این یک فرآیند محافظتی موثر و پرهزینه است. هزینه فرآیند به نوع پوشش اپوکسی شما و تجربه شخصی که آن را پوشش می دهد بستگی دارد.


مقاله پیشنهادی برای مطالعه: پرینت سه بعدی کفش و زیره


چگونه هزینه چاپ سه بعدی را کاهش دهیم

هزینه قطعات پرینت سه بعدی یا هزینه خدمات چاپ سه بعدی به زمان دستگاه و هزینه مواد بستگی دارد. بنابراین، برای کاهش هزینه چاپ سه بعدی، باید هر دو جنبه را متعادل کنید. در زیر چند روش معمولی و فنی برای کاهش هزینه چاپ سه بعدی آورده شده است.

از مواد ارزان‌تر استفاده کنید

همانطور که باید تا به حال می دانستید، نوع مواد مورد استفاده در چاپ سه بعدی شما در کل هزینه صرف شده بسیار موثر است. بنابراین، شما باید از مواد چاپی با تعادل کیفیت و هزینه برای چاپ های خود استفاده کنید.

فرآیند مناسب را انتخاب کنید

تکنولوژی پرینت سه بعدی متفاوت هزینه های متفاوتی دارد. این می تواند به دلیل پیچیدگی دستگاه یا مواد باشد. بنابراین، بهتر است فناوری را در محدوده سرمایه خود انتخاب کنید، بدون اینکه از عملکرد آن کاسته شود.

صرفه جویی در مواد چاپ

هرچه مدل سه بعدی بزرگتر باشد، هزینه خدمات پرینت سه بعدی بالاتر است. کاهش سایز مدل به معنای حجم کمتر است که نشان دهنده میزان کمتر مواد مورد نیاز برای چاپ و البته هزینه کمتر است. با این حال، هنگام کاهش اندازه مدل، نباید عملکرد آن را تغییر دهید. در زیر چند راه برای کاهش مقدار مواد وجود دارد:

قطعات توخالی

برخی از قطعات پرینت سه بعدی نیازی به استحکام کامل ندارند. بنابراین، توخالی کردن تعداد مواد مورد استفاده شما را کاهش می دهد که به منزله هزینه کمتر است.

ساختارهای پشتیبانی را حذف کنید

پشتیبانی در ساخت قطعاتی که آویزان می شوند ضروری است. با این حال، از مواد بیشتری استفاده می کند، نیاز به پس پردازش دارد و هزینه تولید را افزایش می دهد. بنابراین، شما باید با طراحی زاویه بیش از 450 و تقسیم مدل خود، نیاز به پشتیبانی را از بین ببرید.

درصد پر شدن را کاهش دهید

همچنین می توانید با کاهش درصد پر شدن، هزینه پرینت سه بعدی را کاهش دهید. این همچنین باعث حفظ مواد و بهبود بهره وری می شود. این یک روش ایده آل برای زمانی است که محصول نیازی به رفع نیازهای ساختاری یا مکانیکی خاصی ندارد.

ارتفاع و وضوح لایه بیشتر را انتخاب کنید

ارتفاع لایه وضوح مورد چاپ شده را تعیین می کند. چاپ با ارتفاع لایه کم سطح صاف تری خواهد داشت اما زمان تولید و هزینه را به طور خودکار افزایش می دهد. بنابراین، شما باید ارتفاع لایه را افزایش دهید. با این حال، در حالی که ارتفاع لایه را افزایش می دهید، در نظر بگیرید که آیا بر ظاهر و عملکرد قطعات پرینت سه بعدی تأثیر می گذارد یا خیر.

پایان مناسب را انتخاب کنید

ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی با خوشحالی به شما هر نوع پایان پس از پردازشی را که می خواهید ارائه می دهد. با این حال، هر پایان پس از پردازش هزینه خود را دارد که به هزینه کلی چاپ سه بعدی کمک می کند. به عنوان مثال، رنگ آمیزی ارزان تر از آبکاری است و همچنین با کیفیت پایین تر، دوام کمتری دارد. بنابراین، باید در مورد بهترین تکنیک پس از پردازش و هزینه ای که آنها جذب می کنند تحقیق کنید.

هزینه مواد پرینت سه بعدی

تا به حال فکر کرده‌اید که هزینه مواد پرینت سه بعدی چقدر است؟ برای آشنایی با مواد مختلف و قیمت آنها در ادامه مطلب با ما همراه باشید. در هر فرآیند تولید، انتخاب ماده نه تنها کلید ایجاد یک محصول مناسب و بادوام است، بلکه ساخت موفقیت‌آمیز را نیز تضمین می‌کند. علاوه‌بر این، هزینه مواد می‌تواند بیشترین تأثیر را بر قیمت نهایی محصول داشته باشد.

مرسوم شده است که چاپ سه بعدی برای مقاصد مختلف به کار می‌رود و این تنها به دلیل مواد و تکنیک‌های مختلف موجود امکان‌پذیر است. با این حال، این در دسترس بودن هزینه‌ای دارد که می‌تواند بسیار زیاد باشد. در ادامه این مقاله، ما یک نمای کلی از مواد متداول مورد استفاده در سه فناوری مختلف پرینت سه بعدی ارائه خواهیم کرد، که به شما حسی از محدوده قیمت معمولی برای هر یک از آنها را مشخص‌ می‌کند.

بررسی اجمالی فناوری و مواد

پرینت سه بعدی، فناوری‌های مختلفی را شامل می‌شود و هر تکنیک به روش‌های مختلفی مواد را پردازش می‌کند. به همین دلیل، مواد اولیه از نظر ماهیت و فرمت بسیار متفاوت هستند: فیلانت ها (رشته‌ها)، سیم های فلزی، رزین ها، پودرها، کاغذ و حتی سلول های زنده.

انتخاب فعلی فناوری‌ها و مواد پرینت سه بعدی رگسترده‌تر از همیشه است و همچنان در حال رشد است. با این حال، برای این مقاله، ما بر روی سه فناوری پرینت سه بعدی محبوب تمرکز خواهیم کرد:

   

   • FMD یا همان اکستروژن مواد

   • SLA یا همان فوتوپلیمریزاسیون وVAT) ، DLP، (LCD

   • SLS  یا همان فیوژن بستر پودری (SLS، SLM، DMLS، EBM)

  در بخش‌های بعدی، متداول‌ترین مواد مورد استفاده در هر تکنیک، توضیح داده می‌شود و برآورد هزینه تقریبی ارائه می‌شود.

  هزینه پرینت سه بعدی FMD

  FDM یا مدل سازی رسوب ذوب شده، محبوب‌ترین فرآیند اکستروژن مواد در پرینت سه بعدی است. تقریباً در همه موارد، از مواد ترموپلاستیک به عنوان ماده اولیه در فیلامنت های بلند استفاده می‌کند که به صورت رول شده و در قرقره‌ها بسته بندی می‌شوند.

  به‌طور کلی، هزینه مواد رشته‌ای برای FDM بیشتر تحت تأثیر نوع پلیمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت کلی مواد که شامل ثبات رنگ و ابعاد است نیز در هزینه نهایی هر قرقره فیلامنت تعیین کننده است.

  هزینه پرینت سه بعدی PLA

  PLA مخفف پلی لاکتیک اسید، یک پلیمر زیست تخریب‌پذیر ساخته شده از نشاسته ذرت یا نیشکر است. بدون شک PLA محبوب‌ترین ماده فیلامنت برای پرینترهای سه بعدی FDM است که استفاده نسبتاً آسانی دارد و پس از چاپ زیبایی زیبایی را به نمایش می‌گذارد.

  این ماده به راحتی رنگدانه می‌شود و در رنگ‌ها و تن‌های بسیار متنوعی موجود است. از نظر خواص مکانیکی، استحکام و سختی مناسبی دارد، در مقایسه با سایر مواد، شاید برای قطعات پس از پردازش با سنباده کمی بسیار سخت باشد.

  اما بزرگترین نقطه ضعف آن پایین بودن نقطه ذوب است. قطعات چاپ شده PLA وقتی در خودروهایی که در یک روز گرم در زیر نور خورشید پارک شده‌اند، تغییر شکل می‌دهند. همچنین این ماده نسبتاً شکننده است و برای کاربردهای زیبایی شناختی یا نمونه‌سازی بهتر به جای قطعات کاربردی که تحت فشار قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود.

  PLA همچنین در ترکیب‌ها و گریدهای مختلف عرضه می‌شود، اما فیلامنت‌های استاندارد به‌طور متوسط حدود 20 دلار در هر کیلوگرم قیمت دارند. شما می‌توانید رشته‌های خاصی مانند PLA ابریشمی با ظاهر خنک را با قیمتی حدود 30 دلار پیدا کنید، در حالی که PLA با تغییر رنگ می‌تواند تا حدود 40 دلار به ازای هر کیلوگرم هزینه کند.

  محدوده قیمت: 20 تا 40 دلار در هر کیلوگرم (برای اطلاع از محدوده قیمت پرینت سه بعدی در ایران با ما تماس بگیرید)

  هزینه پرینت سه بعدی ABS

  ABS یکی از پرمصرف ترین پلاستیک ها در سراسر جهان است، زیرا اغلب در فرآیندهای قالب گیری تزریقی استفاده می‌شود. پلاستیک آکریلونیتریل بوتادین استایرن از نفت به دست می‌آید و مشخص است که در صورت استفاده برای چاپ سه بعدی، بخارهای بدبو و سمی آزاد می‌کند.

  ABS مورد استفاده در پرینت سه بعدی در حین خنک شدن انقباض حرارتی قابل توجهی را تجربه می‌کند و چاپ بدون صفحه ساخت گرم شده را بسیار دشوار می‌کند. این خنک کننده حرارتی می‌تواند باعث تاب خوردگی شود و در کنار سمیت دود آن، چاپ آن در ماشین های بسته بسیار توصیه می‌شود.

  با این حال، قطعات ABS پرینت سه بعدی دارای خواص مکانیکی بسیار خوبی هستند. آنها بادوام، مقاوم در برابر حرارت و به اندازه کافی قوی برای کاربردهای کاربردی زیاد هستند. ABS نیز آسان‌تر سنباده می‌شود و می‌توان آن را با مواد شیمیایی صاف کرد که ظاهری براق و بدون نقص ایجاد می‌کنند.

  در نهایت، ABS به عنوان یک ماده نسبتا ارزان برای چاپ سه بعدی FDM در نظر گرفته می‌شود. یک قرقره 1 کیلوگرمی ABS خوب را می‌توان با قیمتی بین 20 تا 35 دلار پیدا کرد، از جمله نسخه‌های کم بو مانند ABS PolyLite Polymaker.

  محدوده قیمت: 20 تا 35 دلار در هر کیلوگرم (برای اطلاع از محدوده قیمت پرینت سه بعدی در ایران با ما تماس بگیرید)

  هزینه پرینت سه بعدی PETG

  PETG نسبتی نزدیک به پلاستیک PET است که در بطری‌های نوشابه و آب استفاده می شود. “G” به گلیکول اشاره دارد که تا حدی با سیکلوهگزان متانول (CHDM) جایگزین می‌شود تا ماده‌ای مناسب تر برای چاپ سه بعدی ایجاد کند.

  این ماده از نظر استحکام، مقاومت در برابر دما و سهولت نسبی استفاده به عنوان جایگزین مناسبی برای ABS شناخته می شود. می ‌وان آن را بدون تخت گرم چاپ کرد و کمی انعطاف پذیرتر از ABS است و به‌طور کلی مقاومت بیشتری در برابر ضربه ایجاد می‌کند.

  PETG همچنین از نظر شیمیایی مقاوم‌تر است و اغلب توسط سازندگان یک ماده ایمن برای غذا نامیده می‌شود، اگرچه چاپ سه بعدی با آن کار را در این زمینه کمی پیچیده‌تر می‌کند. این ماده مستعد ایجاد رشته و حباب بیشتر است، بنابراین اغلب کمی کالیبراسیون توصیه می‌شود.

  ممکن است تصور شود که PETG با توجه به ویژگی‌های بهبود یافته گران‌تر خواهد بود، اما دیگر اینطور نیست. یک فیلامنت PETG با کیفیت مناسب حدود 20 تا 30 دلار به ازای هر کیلوگرم هزینه دارد، اما شما همچنین می‌توانید مواد سطح بالاتری مانند MatterHackers Pro Series PETG را پیدا کنید که قیمت آن نزدیک به 60 دلار است.

  محدوده قیمت: 20 تا 60 دلار در هر کیلوگرم (برای اطلاع از محدوده قیمت پرینت سه بعدی در ایران با ما تماس بگیرید)

  هزینه پرینت سه بعدی  HIPS  و  PVA

  پرینت سه بعدی به گونه‌ای عمل می کند که برخی از نواحی آویزان نیاز به ماده ‌ی دارند که در طول رسوب لایه به آن بچسبند که بعداً از آن کم می‌شود. این ساختارهای پشتیبانی اغلب از همان ماده ای ساخته می‌شوند که برای شیء مورد چاپ استفاده می‌شود.

  با این حال، با استفاده از دستگاه اکستروژن دوگانه، می‌توان از نوع دیگری از پشتیبانی استفاده کرد. مواد مورد استفاده برای ساختار چاپ که به عنوان تکیه گاه های قابل حل شناخته می‌شوند، می‌توانند پس از چاپ قطعه در مایع حل شوند. این فواید بسیاری دارد، از جمله سطح صافی که این تکیه‌گاه‌ها بر روی رابط با جسم به جا می‌گذارند، برخلاف موارد خشن که می توانند توسط ساختارهای پشتیبانی معمولی باقی بمانند.

  در اینجا وارد HIPS و PVA می‌شود. در حالی که این مواد را می‌توان به عنوان یک ماده اولیه چاپ سه بعدی (بیشتر HIPS) استفاده کرد، هر دو بیشتر به عنوان تکیه گاه‌های محلول در ماشین های اکستروژن دوگانه استفاده می‌شوند.

  HIPS دارای خواص مشابه با ABS از جمله دمای چاپ است که آنها را کاملاً مطابقت می‌دهد: ABS به عنوان ماده اولیه و HIPS به عنوان پشتیبانی. یک قرقره HIPS را می‌توان بین 20 تا 75 دلار در هر کیلوگرم یافت، در حالی که مایع مورد استفاده برای حل کردن (Lemonesol) برای یک بطری 500 میلی لیتری حدود 20 دلار قیمت دارد.

  از طرف دیگر، PVA به دلیل نقطه ذوب دمایی مشابه با PLA بهترین جفت است. اما این ماده محلول در آب است و برای حل شدن به مواد شیمیایی خاصی نیاز ندارد. این عالی است زیرا PVA یک فیلامنت بسیار گران قیمت است که بین 60 تا 140 دلار برای هر قرقره 1 کیلوگرمی هزینه دارد.

  محدوده قیمت: 20 تا 75 دلار در هر کیلوگرم برای HIPS، 60 تا 140 دلار در هر کیلوگرم برای PVA (برای اطلاع از محدوده قیمت پرینت سه بعدی در ایران با ما تماس بگیرید)

  مواد انعطاف پذیر

  انتخاب ماده مناسب برای به دست آوردن قطعه ای که عملکرد خود را انجام می دهد بسیار مهم است، و گاهی اوقات این استحکام نیست بلکه انعطاف‌پذیری لازم است. مواد به اصطلاح انعطاف پذیر در چاپ سه بعدی به دسته ای از پلیمرهای الاستیک اشاره دارد که می توانند به درستی پرینت سه بعدی شوند، زیرا لاستیک نمی تواند.

  در اصطلاح فنی تر، این دسته از مواد به عنوان الاستومرهای ترموپلاستیک (TPEs) شناخته می شوند. این شامل پلیمرهایی مانند TPU، TPC، TPA، نرم PLA است و حتی یافتن رشته‌های انعطاف‌پذیری که به عنوان TPE به بازار عرضه می‌شوند، رایج است.

  در نهایت، همه این رشته‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند، اما ویژگی‌های لاستیک مانند مواد انعطاف‌پذیر را دارند. معمولاً آنها با سختی Shore خود متمایز می شوند، ویژگی استاندارد شده ای که برای طبقه بندی لاستیک ها و پلاستیک های نیمه سخت استفاده می شود. با تمام آنچه گفته شد، این رشته های منعطف را می توان برای اهداف متعدد، از لاستیک ماشین RC گرفته تا دمپرهای کوچک و حتی کفش استفاده کرد.

  در مورد فیلامنت انعطاف پذیر طیف قیمتی گسترده ای وجود دارد که مارک های خرده فروش اغلب مقرون به صرفه ترین هستند. به عنوان مثال، MatterHackers و 3D Jake فیلامنت TPU را در محدوده 30 تا 40 دلار به ازای هر کیلوگرم می فروشند. مارک های محبوب مانند NinjaTek یا فیلامنت انعطاف پذیر با خواص مواد پیشرفته تر گران تر هستند: 90 تا 180 دلار.

  محدوده قیمت: 30 تا 180 دلار در هر کیلوگرم (برای اطلاع از محدوده قیمت پرینت سه بعدی در ایران با ما تماس بگیرید)

  مواد کامپوزیت

  مواد کامپوزیتی ترکیبی از دو ماده با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت است. برای پرینت سه بعدی FDM، این کار معمولاً با افزودن ذرات کوچک یک ماده غیر پلیمری به رشته های معمولی معمولی مانند PLA و ABS انجام می شود.

  مواد غیر پلیمری باید ذرات بسیار ریز باشند تا از گرفتگی نازل ها جلوگیری شود. به همین دلیل است که این مواد معمولاً خواص مکانیکی پلیمر پایه را نشان می دهند. به عنوان مثال، یک PLA پر از فلز معمولاً مقاومت و مقاومت در برابر حرارت را بسیار شبیه به PLA معمولی نشان می دهد.

  همانطور که گفته شد، برخی از کامپوزیت ها برای افزایش خواص مواد ماده پایه ایجاد می شوند. برای مثال PC-ABS مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به ABS معمولی دارد. فیبر کربن اغلب به نایلون اضافه می شود تا رشته های مهندسی با استحکام بالا و همچنین مقاومت حرارتی و شیمیایی بالا تولید شود. علاوه بر فیبر کربن، کامپوزیت‌های مبتنی بر عملکرد شامل مواد مغناطیسی، سرامیک، فلزات، مواد مبتنی بر موم یا مواد ریخته‌گری و بسیاری دیگر هستند.

  فیلامنت های کامپوزیتی نیز وجود دارند که عمدتاً اهداف زیبایی شناختی را به جای اهداف عملکردی انجام می دهند، و شاید این چیزی است که در مورد آنها جذاب تر است. در میان کامپوزیت‌های زیبایی‌شناسانه‌تر، افزودنی‌های متنوعی مانند الیاف چوب، فلزات تزئینی و حتی سنگ مرمر را خواهید یافت.

  همانطور که می‌توانید تصور کنید، کامپوزیت‌های مبتنی بر عملکرد نسبت به ترکیب‌های مبتنی بر زیبایی‌شناسی گران‌تر هستند. در حالی که می‌توانید یک PLA پر از چوب را با قیمت کمتر از 30 دلار پیدا کنید، یک کیلوگرم رشته سرامیکی زیرکونیا می‌تواند تا 750 دلار به شما بازگرداند.

  محدوده قیمت: 20 تا 75 دلار در هر کیلوگرم برای کامپوزیت های زیبایی شناختی، 50 تا 750 دلار برای کامپوزیت های عملکردی

  پلیمریزاسیون مالیات بر ارزش افزوده

  پلیمریزاسیون Vat در دنیای چاپ سه بعدی به عنوان چاپ سه بعدی رزین شناخته می شود. این اولین فناوری پرینت سه بعدی بود که با پخت لایه‌های مواد با منبع نور کار می‌کند. در حالی که فناوری های مختلفی وجود دارد، همه آنها از یک نوع ماده استفاده می کنند که به عنوان گرماسخت شناخته می شود.

  ترموست ها نیز پلیمر هستند، اما چیزی که آن ها را از گرمانرم ها متمایز می کند این است که ذوب نمی شوند، بلکه از طریق پخت نور جامد می شوند. قیمت این رزین های تا حدودی سمی به شدت به ترکیب مواد، کیفیت کلی و قابل شستشو بودن یا نبودن آنها با آب بستگی دارد.

  رزین استاندارد

  در حالی که پلیمریزاسیون vat می تواند چاپ هایی با وضوح بسیار بالا ایجاد کند، یک عیب بزرگ هزینه رزین است. رزین استاندارد چاپ سه بعدی برای این ماشین‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد، اما به‌طور متوسط، قیمت آن تقریباً ۵۰ دلار برای هر کیلوگرم است.

  با این اوصاف، باید هزینه مواد تمیز کننده مورد نیاز را نیز در نظر گرفت. پرینت‌های سه بعدی رزینی به مراحل پس از پردازش اضافی نیاز دارند که شامل حذف مواد مایع باقی‌مانده قبل از مرحله نهایی پخت می‌شود و معمولاً با الکل ایزوپروپیل (IPA) انجام می‌شود.

  با این حال، رزین های محلول در آب نیز در بازار وجود دارد که می تواند تا 30 دلار در هر کیلوگرم قیمت داشته باشد. علاوه بر کاهش خطرات مربوط به نگهداری مایعات قابل اشتعال مانند IPA، استفاده از آب رایگان است و مانند الکل با خلوص بالا برای پوست ما مضر نیست – فقط مطمئن شوید که پس از شستن پرینت رزین، آن را به درستی دور بیندازید.

  محدوده قیمت: 30 تا 70 دلار در هر کیلوگرم

  رزین سخت

  رزین استاندارد برای پلیمریزاسیون vat در مقایسه با مواد پرینت سه بعدی FDM نسبتاً شکننده و شکننده است. این دلیل اصلی است که چرا ما پرینت سه بعدی رزین را با اهداف زیبایی شناختی و هنری بیشتر به جای اهداف کاربردی مرتبط می کنیم.

  با این حال، رزین‌هایی وجود دارند که به طور خاص برای ایجاد قطعات محکم و بادوام طراحی شده‌اند که به‌عنوان «رزین سخت» شناخته می‌شوند. این مواد عموماً دارای خواص مکانیکی قابل مقایسه با ABS هستند در حالی که به طور کلی فقط کمی شکننده تر هستند.

  چاپ سه بعدی با رزین سخت می تواند کمی چالش برانگیزتر از چاپ با رزین استاندارد باشد، زیرا قطعات به شدت به پلت فرم ساخت می چسبند و معمولاً به فرآیندهای پس از پخت طولانی تری نیاز دارند. با این حال، آنها معمولاً همانطور که در نظر گرفته شده است عمل می کنند و گاهی اوقات حتی از قطعات FDM بهتر عمل می کنند.

  محدوده قیمت برای رزین سخت بسیار گسترده است. در بخش ارزان‌تر این طیف، می‌توانید ABS-Like Resin+ Anycubic و Siraya Tech Blu-Tough را با قیمت 40 تا 50 دلار پیدا کنید. سپس، رزین‌های سخت برای مصارف نهایی حرفه‌ای یا صنعتی وجود دارد، و قیمت آن‌ها می‌تواند از ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار به ازای هر کیلوگرم باشد.

  محدوده قیمت: 40 تا 80 دلار به ازای هر کیلوگرم برای اهداف سرگرمی گرا، 100 تا 500 دلار در هر کیلوگرم برای مصارف نهایی حرفه ای یا صنعتی

  قابل انعطاف

  پلیمریزاسیون Vat همچنین می تواند قطعات پرینت سه بعدی با خواص لاستیک مانند ایجاد کند. از رزین های انعطاف پذیر می توان برای ایجاد قطعات با سختی Shore از 50 تا 90 آمپر بدون دردسر زیاد استفاده کرد، اگرچه مطمئن شوید که رزین برای فناوری خاص چاپگر سه بعدی شما (SLA، DLP یا LCD) کافی است.

  رزین های انعطاف پذیر نیز به عنوان مخلوط با رزین استاندارد برای بهبود خواص مکانیکی با کاهش شکنندگی شناخته می شوند. از نظر قیمت، می توانید یک بطری 1 کیلوگرمی را پیدا کنید که از حدود 60 دلار برای عرضه Anycubic شروع می شود، اما قیمت آن تا 150 دلار یا حتی 250 دلار به ازای هر کیلوگرم بی سابقه نیست.

  محدوده قیمت: 60 تا 250 دلار در هر کیلوگرم

  رزین های تخصصی

  بازار مواد تخصصی در چاپ سه بعدی در حال گسترش است. با این حال، برای رزین ها، بیشتر بر دو کاربرد عمده این فناوری متمرکز شده است: جواهرات و دندانپزشکی.

  ریخته گری سرمایه گذاری محبوب ترین روش برای ایجاد قطعات گرانبها جواهرات کوچک با چاپ سه بعدی است. قالب برای ریختن فلز مایع با یک کپی یکسان از قسمت نهایی ساخته می شود که هنگام ریخته گری فلز ذوب می شود.

  این کپی به صورت سه بعدی در یک رزین موم مانند قابل ریخته گری چاپ شده است که سطح صافی را برای قالب فراهم می کند و هیچ خاکستری در داخل باقی نمی گذارد. یک بطری رزین ریخته‌گری می‌تواند از ۷۵ دلار به ازای هر کیلوگرم تا ۳۰۰ دلار برای Formlabs’ Castable Wax 40 Resin قیمت داشته باشد.

  در مورد دندانپزشکی، طیف وسیعی از کاربردهای احتمالی قطعات پرینت سه بعدی رزین وجود دارد: راهنماهای جراحی، تراز کننده ها، دندان های موقت، پروتزهای مصنوعی و غیره. با این حال، هر قسمتی که با دهان بیمار تماس پیدا کند، نیاز به رزین های زیست سازگار ویژه دارد که توسط مقامات محلی تأیید شده است.

  همانطور که می توانید تصور کنید، این رزین ها هزینه های بسیار بالایی دارند (به دلیلی) و همچنین برای استفاده مناسب از آنها نیاز به چاپگرهای سه بعدی تایید شده دارند. قیمت ها به کاربرد نهایی قطعات بستگی دارد، اما بطری های 1 کیلوگرمی می تواند تا 1000 دلار برسد.

  محدوده قیمت: 75 تا 300 دلار به ازای هر کیلوگرم برای ریخته گری، 150 تا 1000 دلار در هر کیلوگرم برای زیست سازگار

  فیوژن بستر پودری

  فناوری چاپ سه بعدی که به عنوان همجوشی بستر پودری شناخته می‌شود، یکی از پرکاربردترین فناوری‌هایی است که در بخش‌های مختلف صنعت برای ایجاد قطعات مصرفی نهایی استفاده می‌شود. این ماده با ذوب یا ذوب انتخابی مواد پودر در چندین لایه با لیزر یا سایر منابع گرمایی مانند پرتوهای الکترونی کار می کند.

  امروزه از این فرآیندها بیشتر با نام تجاری خود یاد می شود. فرآیندی که به عنوان تف جوشی لیزری انتخابی (SLS) شناخته می شود اغلب برای پردازش پلیمرها استفاده می شود، در حالی که ذوب لیزری انتخابی (SLM)، تف جوشی لیزری مستقیم فلز (DMLS) و ذوب پرتو الکترونی (EBM) برای قطعات فلزی.

  پلیمرها

  پرکاربردترین نوع پودرهای پلیمری برای SLS، پلی آمید نامیده می شود که به نام PA نیز شناخته می شود که نایلون رایج ترین نماینده این نوع مواد است.

  پودر استاندارد PA برای SLS نایلون PA 12 است که برای پودرهای صنعتی حدود 150 دلار به ازای هر کیلوگرم هزینه دارد. درست مانند سایر مواد پرینت سه بعدی، این یک تقریبی برای پودرهای “استاندارد” است که اغلب برای اهداف نمونه سازی سریع استفاده می شود.

  به طور طبیعی، پودرهای گران‌تری وجود دارند که ظاهر و خواص فوق‌العاده‌ای مانند PEEK و حتی TPE‌های انعطاف‌پذیر دارند. با توجه به ماهیت صنعتی تر این فرآیندها، این مواد اغلب فناوری اختصاصی هستند و با تجهیزات چاپ خاصی جفت می شوند.

  محدوده قیمت: 100 تا 150 دلار در هر کیلوگرم برای PA استاندارد، 135 تا 180 دلار در هر کیلوگرم برای پودرهای تخصصی

  فلزات

  آخرین ماده پرینت سه بعدی که به آن نگاه خواهیم کرد پودر فلز است. در حالی که امروزه می توان قطعات فلزی را با استفاده از فناوری های مختلف چاپ سه بعدی ساخت، روش های همجوشی بستر پودری بهترین گزینه برای ساخت قابل اعتماد و مقرون به صرفه است.

  با این حال، یکی از بزرگترین معایب این فرآیندها هزینه مواد است. پودرهای فلزی با فرآیندی به نام اتمیزاسیون ایجاد می شوند و اطمینان از اندازه مناسب ذرات پودر به تنهایی بسیار پرهزینه است. علاوه بر این، فلزاتی که برای همجوشی بستر پودری استفاده می‌شوند، سطح بالایی دارند که شامل سوپرآلیاژهای تیتانیوم و نیکل است.

  شما می توانید انتظار داشته باشید که بین 500 دلار برای هر کیلوگرم از این پودرهای فلزی خاص پرداخت کنید، در حالی که فولاد ضد زنگ معمولی را می توان برای قیمت های 90 تا 120 دلار در هر کیلوگرم یافت.

  محدوده قیمت: 90 تا 500 دلار در هر کیلوگرم

  نتیجه

  برای کسانی که می خواهند از هنر پرینت سه بعدی لذت ببرند، نباید هزینه پرینت سه بعدی را یک عامل محدود کننده در نظر گرفت. در حالی که تغییر نمی کند یا نمی توان بیش از حد بر آن تاکید کرد، دانستن در مورد عوامل مختلفی که هزینه را تعیین می کنند مهم است.

  آیا پروژه پرینت سه بعدی دارید که به خدمات پرینت سه بعدی با کیفیت بالا نیاز دارد؟ با ما در مرکز خدمات پرینت سه بعدی اینوفب تماس بگیرید. اینوفب یک ارائه دهنده خدمات نمونه سازی سریع معتبر است که راه حل ها و خدمات حرفه ای را ارائه می‌دهد.

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  امتیاز ما
  Scroll to Top
  اسکرول به بالا